Mis on sloti volatiilsus?

Tihtipeale aetakse mängu volatiilsust segamini slotimängu RTP-ga. Kuigi need kaks on omavahel suuresti seotud, ei ole nad aga kohe kindlasti sama asi. Sellest, mis on RTP, rääkisime ühes oma teises artiklis. Aga mis on mänguautomaadi volatiilsus? 

Eesti keeles võib volatiilsuse asemel kasutada ka mitut teist terminit – näiteks muutlikus, väljamaksete tihedus, või miks mitte ka riskifaktor.

Inglise keeles kasutatakse väljendeid variance ja volatility.

Kokkuvõttes tähendavad nad kõik aga sama asja – kui suur on antud mänguautomaadil mängides sinu riski suurus. 

Mida volatiilsus näitab?

Kui RTP näitab seda, kui palju keskmiselt sisse pandud rahast mängijale tagasi antakse, siis volatiilsus näitab seda, kuidas seda keskmist RTP-d tagasi makstakse.

Ehk siis kas seda tehakse kogu aeg põhimõtteliselt samal kiirusel ja sama aja tagant, või võivad maksed ja nende tihedus pidevalt muutuda.

Nagu juba alguses mainisime, siis Eesti keelseid sõnu, mida siin kasutada võiks, on mitmeid. Aga tähendus on põhimõtteliselt alati sama – see tähistab sloti väljamaksete suurust ja regulaarsust.

Madala variatsiooniga/volatiilsusega slotid maksavad välja tihedasti ja väiksemaid auhindu, ja seega on kohati pisut turvalisemad. Samas jällegi kõrge variatsiooniga slotid võivad suure osa RTPst välja maksta näiteks oma boonusmängus, ja seal võivad mõnikord olla väga suured võidud. Tänu sellele on aga tavamängus pigem harvad ja väiksed võidud.

Kõrge variatsiooniga mängus võid sa teha sadu või isegi tuhandeid spinne ilma et sa kasvõi poolt oma rahast tagasi võidaksid. Samas jällegi on just nendes mängudes hea õnne korral võimalik saada suuri võite.

Madala variatsiooniga mängudes on aga vähemalt raha tagasi saamine (või vähemalt suurema osa sellest) tõenäolisem.

Samas ei maksa siiski ära unustada, et garanteeritud võite ei anna sulle mitte ükski mänguautomaat, olenemata selle täpsematest näitajatest.

Kas volatiilsust on mõtet üldse vaadata?

Tõenäoliselt ei vaata enne mängimise alustamist mängu volatiilsuse numbrit just paljud meist. Parimal juhul vaatame RTP-d, ja volatiilsuse näidu jätame reeglina sinnapaika.

Küll aga on tegelikult mõistlik ka sellele näitajale rohkem tähelepanu pöörata.

Seda eelkõige seetõttu, et paremini aru saada sellest, kuidas konkreetne slotimäng väljamakseid teeb. Kui madala volatiilsusega mängud võivad välja maksta küll väiksemaid võite aga regulaarselt, siis kõrge volatiilsusega slotid maksavad väga irregulaarselt, ja teoreetiliselt võivad seal võidud olla väga suured.

Mis on madala volatiilsusega slotid?

Madala volatiilsusega slotte võiks tegelikult nimetada madala riskitasemega slottideks, ja seega on ideaalsed väiksema rahaga spinnijatele, kelle mängimiseks mõeldud kogusumma ei ole just kõige suurem.

Madala volatiilsusega slotid võivad väljamakseid vabalt teha ka iga 2-3 spinni tagant. Loogikast lähtuvalt on muidugi sellise madala volatiilsusega sloti maksimaalsed võidud tunduvalt väiksemad kui kõrge volatiilsusega slotil.

Madala volatiilsusega slottide hulka käivad muuhulgas mängud, milles puuduvad erinevad boonusfunktsioonid, tasuta spinnid, jms.

Millal valida madala volatiilsusega slott?

Mis on keskmise volatiilsusega slotid?

Nagu arvata võib, on keskmise volatiilsusega slotid mitte kõige kõrgema ega ka kõige madalama riskitasemega. Kohati võiks lausa öelda, et keskmise volatiilsusega slottidel on madal riskitase nagu madala volatiilsusega slottidel ja suurte võitude võimalused nagu kõrge volatiilsusega slottidel. 

Mis on kõrge volatiilsusega slotid?

Kõrge volatiilsusega slottidel mängimiseks peaks sul olema mängimiseks mõeldud piisavalt raha, et sa võiksid sadu või mõnikord isegi tuhandeid spinne ilma vähegi suuremate võitudeta hakkama saada. Ja arusaadavalt peaks tegemist olema alati sellise rahaga, mille kaotamist sa endale lubada saada. Kuna kuigi kõrge volatiilsusega slottidel on võimalik võita väga, väga suuri võite, siis neid võite garanteerida ei saa sulle keegi.

Kõrge volatiilsusega slottide hulka käivad reeglina ka progressiivse peavõiduga slotid, ja ka paljud lahedate boonusfunktsioonidega mängud.

Millal valida kõrge volatiilsusega slott?

Kuidas sloti riskifaktorit leida?

Vastus sellele oleneb juba täiesti konkreetsest mänguautomaadist. Näiteks paljude mängude puhul leiad sa sloti volatiilsuse näitaja sloti Info nupu alt.

Teise variandina näitavad mõned kasiinod slotiakna alumises ääres ka selle RTPd ja volatiilsust.

Kui aga kumbki neist variantidest ei tööta, siis on veel mõned variandid sloti riskitaseme teada saamiseks.

Kui slotil on võimalik võita 5000 või rohkemakordne võit, siis on reeglina tegemist vähemalt keskmise või siis kõrge volatiilsusega slotiga.

Samuti on võimalik midagi järeldada sloti maksetabelist. Selleks vajuta slotil Info nupule, ja seal peaks olema info selle kohta, kui palju slot maksab erinevate sümbolite ja erineva arvu samade sümbolite eest. Kui sama sümboli nelik maksab näiteks x korda sinu panuse summa, siis vaata kui mitu korda rohkem maksab näiteks viis sama sümbolit reas.

Kui nelja ja viie sümboli vahe on vaid paarikordne, on tõenäoliselt tegemist madala volatiilsusega slotiga. Kui viis sama sümbolit maksab aga 10 ja rohkem korda rohkem kui neli sama sümbolit, siis on tõenäoliselt tegemist kõrge või vähemalt keskmise volatiilsusega slotiga.

Loomulikult ei saa me garanteerida, et see alati nii on, küll aga võib see olla hea näitaja, mis vähemalt mingi mulje sloti tõenäolisest volatiilsusest jätta võiks.

Mänguautomaadi volatiilsust on võimalik testida ka meil kõigil endil kasutades näiteks mängu tasuta versiooni. Samas muidugi peaks hea idee sloti väljamaksete tihedusest saamiseks tegema väga, väga palju spinne. 

Milline volatiilsuse tase sulle sobib, oleneb juba sinust endast. Samas kui sinu rahakott ei ole liiga suur, ja sa soovid mängida kõrge riskitasemega slottidel, siis on sama mängusessiooni ajal võib-olla hea idee mängida mitmetel erinevatel slottidel korraga, mille hulgas on siis olemas madala, keskmise ja ka kõrge riskitasemega slotte.

Kokkuvõte

Me kõik soovime aeg-ajalt lihtsalt mängida ja millelegi muule mitte mõelda. Aga selleks, et ka lihtsate mängude mängimisel parimaid võimalikke otsuseid teha, soovitame enne mängimist üle vaadata oma mängimiseks mõeldud rahasumma suurus ning mõelda ka oma riskitaluvusele.

Seejärel leia omale mängimiseks kõrge RTP-ga mängud, millel on just sinu soovidele ja mänguharjumustele vastav volatiilsuse näitaja.

Korduma Kippuvad Küsimused

Sloti volatiilsust võiks Eesti keeles nimetada ka mängu väljamaksete sageduseks või riskifaktoriks. See näitab seda, kui stabiilselt mäng võite välja annab.
See sõltub väga palju sinu maitsest ja samuti sinu kontoseisust. Kõrge volatiilsusega slotil võid sa mõnikord teha sadu spinne, ilma et ühtegi pisutki mõistlikumat võitu tuleks. Seega peaks kõrge volatiilsusega slotil mängimiseks olema suurem rahavaru. Samas madala volatiilsusega slotil võid sa väikseid võite saada pidevalt. See ei ole küll alati tingimata nii, aga üldiselt võib madalama volatiilsusega slottidel võita tihedamini, aga väiksemaid võite. Samal ajal kõrge volatiilsusega slotid toimivad täpselt vastupidi.
RTP näitab seda, kui palju mängu pandud rahast slot mängijale keskmiselt tagasi annab. Riskifaktor või volatiilsus näitab aga seda kui stabiilselt või hoopis hüplikult ta seda teeb.
Madala volatiilsusega slotte on väga-väga palju, aga neist võiks ära nimetada näiteks Blood Suckers, Cool Puck, Jackpot Raiders.
Nii nagu madala volatiilsusega slotte, on ka kõrge volatiilsusega slotte väga palju, võib-olla isegi rohkem. Neist võiks välja tuua näiteks Dead or Alive 2, Immortal Romance, Cazino Zeppelin ja Vikings Go Berzerk.

Your casinos will be cleared

Are you sure?