Maksudega seotud teemad ei ole kellelegi tavaliselt just liiga meeldivad ning hasartmängude puhul ei ole siin midagi erinevat. 

Pigem võib siin valdkonnas küsimusi hoopis rohkem olla. Kas hasartmängudega võidetud summade pealt peab maksma mingeid makse?

Ja kui peab, siis kas neid peab maksma nii tavakasiinos võidetu pealt või ainult online kasiinodes?

Kas kasiinodes võidetud rahast rääkides on slottidel keerutamine, spordipanuste tegemine ja näiteks pokker täpselt sama pulga peal?

Ja kui kasiino võitudelt tuleb maksta makse, siis kuidas kaotuste tasaarvutamisega on?

Ja kas võidud Eesti kasiinodes ja kusagil välismaal maapealses kasiinos on maksustatud täpselt sama moodi või on ka siin mingeid erisusi?

Ning täpselt samad küsimused võivad tekkida ka lotovõidu maksustamise kohta. Näiteks, kas lotovõit on maksuvaba?

Ehk siis maksudega seotud küsimusi võiks meil kõigil enne teemaga tutvumist olla kui mitte kümneid siis sellegipoolest üsna palju ja üsna erinevaid. Ja tõenäoliselt ei oska kõigile neile küsimustele koheselt vastata ka mitte just iga maksuameti töötaja.

Maksud Eestis litsentseeritud kasiinodes saadud võitude pealt

Eestikasiino.com lehel tutvustame me eelkõige vaid Eestis hasartmängude korraldamise luba omavaid kasiinosi, kes kõik on pidanud selle loa esmalt Eesti Maksu- ja Tolliametilt taotlema.

Need kasiinod on läbinud protsessi, mille käigus Eesti riik on teinud kindlaks et tegemist on legitiimse ettevõttega.

Aga see ei ole sinu jaoks ainuke pluss.

Eestis litsentseeritud kasiinod maksavad kõik hasartmängumaksu, ning mängijate jaoks on kõik neis kasiinodes saadud võidud maksuvabad.

Samuti toimib Eestis ka lotovõidu maksustamine – kuna Eesti Loto näol on tegemist Eestis litsentseeritud ettevõttega, makstakse sulle sinu võidud välja kogu võidusumma ulatuses. Kõik lotovõidud on tulumaksust vabastatud.

Samuti nagu sa ei pea tulumaksu maksma iganädalastelt Bingo loto võitudelt, ei pea sa seda tegema ka Eestis registreeritud ja tegevusloa saanud kasiinodes võidetud raha pealt.

Kuigi järgnevalt viidatud artikkel on suhteliselt vana, on see avaldatud siiski pärast seda, kui Eestis hasartmängu korraldamise litsentsi nõudma hakati.

Äripäev kirjutas 21. mail 2014 järgmist – “Evelyn Liivamägi maksu-ja tolliameti maksude osakonna juhataja Tulumaksuseaduse kohaselt kuuluvad hasartmänguvõidud maksustamisele. Erandina on maksuvabad vaid korraldusloa või registreeringu alusel korraldatud hasartmängude võidud. Kui hasartmängu korraldajal on Eestis korraldusluba või registreering, siis väljamakstud võitudelt saajad tulumaksu maksma ei pea. Sama regulatsioon kehtib ka ennustusvõistluste puhul, kuna ennustusvõistlused kvalifitseeruvad samuti hasartmängude alla. Kui korraldusluba on olemas, siis maksab maksud hasartmängumaksuna hasartmängu korraldaja.

Tulumaks hasartmängu võitudelt – Eesti Vabariigi Tulumaksuseadus § 19

Selleks, et kõik eelpool mainitu ka kuidagi seadusest välja lugeda, siis uurisime Eesti Vabariigi Tulumaksu seadust. Seal on hasartmängude ja sellega seotud võitude maksustamise kohta kaks olulist viidet. Esimene neist on § 12. lõige 1 punkt 7, mis ütleb, et “Tulumaksuga maksustatakse residendist füüsilise isiku poolt maksustamisperioodil Eestis ja väljaspool Eestit kõikidest tuluallikatest saadud tulu, sealhulgas hasartmänguvõidud.” 

See aga ei ole Eestis litsentseeritud kasiinodes mängijate jaoks see oluline osa. Oluline osa on § 19 lõige 3 punkt 7, mis ütleb, et “Tulumaksuga ei maksustata korraldusloa või registreeringu alusel läbiviidud hasartmängu võite.

Maksud võitudelt, mis on saadud teistes kasiinodes

Kui sa soovid mängida Eestis tegevusluba mitte omavates kasiinodes, siis pead sa teoreetiliselt kõik kasiinost välja kantud summad deklareerima ja neilt ka tulumaksu maksma – seda võis välja lugeda ka eelnevalt mainitud Tulumaksuseaduse 12st paragrahvist.

Kuigi praktikas selle raha välja nõudmist väga palju Maksuameti poolt rakendatud ei ole, siis see on vaid asja üks pool. Lisaks sellele, et sa Eestis litsentsi omavates kasiinodes oma võitude pealt makse maksma ei pea, on need kõik ka kontrollitud kasiinod. 

See tähendab seda, et neis toimub aus mäng, nad on piisavalt läbipaistvad, ja sa võid olla kindel, et sulle võidud ka välja makstakse. 

Vastasel korral võib kasiino kaotada litsentsi või siis peavad nad suuri trahve maksma.

Suvaliste välismaiste kasiinode puhul sul aga seda kindlust ei ole.

Eriti tasuks siinkohal tähelepanu pöörata näiteks Curacaos või muudes sarnastes riikides litsentseeritud kasiinodele, kuna seal ei ole litsentsi saamine just ülikeeruline.

Kui suured on maksud kasiinos saadud võitudelt teistes riikides?

Eesti maksuseadused on vähemalt Eestis litsentseeritud kasiinodes mängides inimese jaoks väga lihtsaks ja arusaadavaks tehtud.

Samas näiteks Ameerika Ühendriikides peab makse maksma pea kõikidelt kasiinos saadud võitudelt. Ja neid makse peab maksma inimene ise.

Seda olenemata sellest, kas inimene võitis korraliku summa teiste mängijate vastu pokkerit mängides või sai mõnusa võidu õnneliku keerutusega mõnel slotimasinal.

Samasugune maksukohustus kehtib ka erinevatele kohalikele loteriivõitudele ja telemängudes võidetud summadele.

Reeglina on USAs kasiino võidud maksustatud 25% hasartmängumaksuga, aga see võib olenevalt osariigist ja võidu suurusest küündida ka kuni 40 protsendini. 

Ning alates mingist kindlasti võidusummast on need võidud  Ameeriklastel vaja alati ka maksuametile deklareerida.

Enamikes riikides, kus hasartmängud legaliseeritud on, maksavad hasartmängumaksu kasiinod, olgu selleks siis mingi kindel protsent nende tulust, kindel protsent panuste suurusest või mõni kolmas variant.

Kui mõnes riigis peavad kasiinod maksma hasartmängumaksuna ära vaid mõni kuni paarkümmend protsenti oma kasumist, siis näiteks Taanis peavad kasiinooperaatorid maksma 45-75% oma brutotuludelt.

Kõrgeimad hasartmängumaksud võib leida riikidest nagu Saksamaa, Prantsusmaa, Austria, Luksemburg, kus maksude suurus võib olla koguni 80-90%.

Soomes on hasartmängumaks 8.25% kasiino netokasumist. Madalaimad maksumäärad võib Euroopas leida veel näiteks Belgiast (11%).

Euroopast väljaspool Kambodžas on maksumäärad aga veelgi madalamad, umbkaudu 4-5%.

Hasartmängumaksu suurus Eestis

Eestis oleneb hasartmängumaksu suurus sellest, millega täpsemalt tegu on.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks tuleb uuesti meelde tuletada, et Eestis litsentseeritud kasiinodes on tulumaks kasiino võitudelt mängija jaoks null, kuna kõik vajalikud maksud maksab ära kasiino ise.

Seega võites kasiinos suure summa, olgu selleks siis maapealne kasiino või internetikasiino, ei ole vaja muretseda maksude maksmise pärast.

Kui sa aga mängid online kasiinodes, millel puudub Eestis tegutsemise luba, siis on sul vaja oma võidud eraldi ka deklareerida ja nende pealt ka makse maksta.

Korduma Kippuvad Küsimused

Kui sa mängid Eestis litsentseeritud kasiinodes, siis sa oma kasiinos saadud võitudelt tulumaksu ega mingeid muid makse maksma ei pea. Kui sa mängid aga kasiinodes, mis ei oma Eesti litsentsi, siis võib Maksuamet sinult tulumaksu küsida.
§ 12. lõige 1 punkt 7 ütleb, et "Tulumaksuga maksustatakse residendist füüsilise isiku poolt maksustamisperioodil Eestis ja väljaspool Eestit kõikidest tuluallikatest saadud tulu, sealhulgas hasartmänguvõidud." § 19 lõige 3 punkt 7 ütleb, et "Tulumaksuga ei maksustata korraldusloa või registreeringu alusel läbiviidud hasartmängu võite."
Eestis on hasartmängumaksu suuruseks 10% automaadi netokasumist. Online kasiinod peavad aga maksma 5% hasartmängumaksu.
Kõige kõrgemalt on hasartmängud maksustatud hetkel Prantsusmaal (kuni 83.5%), Saksamaal ja Luksemburgis (kuni 80%), Taanis (kuni 75%) ja Austraalias (kuni 65%).
Jah. Eesti Loto võidud on maksuvabad.

Your casinos will be cleared

Are you sure?