Kasiinos mängimine on tavaliselt mõnus meelelahutus – see annab võimaluse riskida ja endale selle käigus ka kerge adrenaliinisüst anda. Ja seni kuni seda mõistlikult teha, on kõik hästi. Suurem osa kasiinos mängijatest mängivadki ilma igasuguste probleemideta. Küll aga võib mängimine ühele osale inimestest probleemiks kujuneda ja meelelahutuslikust mängimisest saab pigem kinnisidee.

Mis on vastutustundlik mängimine?

Vastutustundlik mängimine on mängimine viisil, mis su mängimise alati kontrolli all hoiab ning sinu tavaelus absoluutselt mingeid probleeme ei tekita. See tähendab seda, et panustada tuleb alati oma võimaluste piires ja alati tuleks meelde jätta ka hasartmängude peamine tõde – tegemist on õnnemängudega ning mängida tohib vaid rahaga, mille kaotamist sa endale lubada saad.

Hoia mängides oma käitumisharjumustel alati silm peal ning esimeste ohumärkide ilmnemisel võta hoog maha.

Vastutustundlik mängimine on ainuke viis kasiinos mõistlikult mängimiseks.

10 küsimust, mida endalt küsida

Kas sul on hasartmängusõltuvus? 10 küsimust, millele mõelda.

Mõtle oma viimase aja mängukäitumisele ja vasta järgmistele küsimustele:

  1. Kas sa tunned ennast halvasti mängimisele kulutatud summade tõttu?
  2. Oled sa kunagi mängimiseks raha laenanud?
  3. Kas sa oled mänginud raha eest, mida sa tegelikult kulutada poleks tohtinud?
  4. Kas sa oled pidanud suurendama panuste suurusi sooviga saada endist põnevustunnet?
  5. Kas mängimise lõpetamine on sinu jaoks keeruline?
  6. Kas hasartmängud on negatiivselt mõjutanud sinu isiklikke suhteid, tööd või õpinguid?
  7. Oled sa kunagi oma mängimise kohta valetanud?
  8. Kui tihti alustad sa mängimist soovi või vajadusega eelnevalt kaotatud raha tagasi võita?
  9. Muutud sa rahutuks, kui sa mõnda aega ei mängi?
  10. Kas sa tunned, et sul võib olla hasartmängusõltuvus?

Kuidas aidata hasartmängusõltuvusega inimest

Sagedasemad hasartmängusõltuvusega kaasnevad probleemid on majanduslikud, tööalased ja suhete probleemid ning samuti emotsionaalsed probleemid ning alkoholi liigtarvitamine. Samuti võivad sõltuvusega kaasneda inimese kognitiivse funktsiooni halvenemine, mille puhul inimene ei suuda enam selgelt mõelda ega ratsionaalseid otsuseid teha.

Kui sul on mõni pereliige või sõber, kelle puhul hasartmängud on silmnähtavalt probleemiks kujunenud, soovitame pöörduda Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskuse poole kasutades selleks nende telefoninumbrit 15410. Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus aitab inimesi, kelle jaoks vastutustundlik mängimine on muutunud keeruliseks.

Mõned ohumärgid, mida inimeste puhul tähele tuleks panna on tihtipeale maksmata arved ja pidev rahapuudus olenemata piisavast sissetulekust, pidev raha laenamine ja võlgades olemine, ebarealistlikud ootused hasartmängude abil rahaliste probleemide lahendamiseks, hasartmängude mängimine töö ajal, hasartmängude mängimise varjamine, emotsionaalsed muutused ja muu selline. Pikema nimekirja leiad Hasartmängusõltuvuse Nõustamise leheküljelt.

Selleks, et kedagi sarnaste probleemidega aidata, tuleb esmalt aru saada, et tegemist on haigusega ja eelnevate kaotuste üle etteheidete tegemine pole kindlasti mõistlik. Samuti ei soovitata teise inimese probleeme ise lahendama hakata – mängur peab sellega ise tegelema.

Hasartmängude vanuse piirang ja alaealiste kaitsmine

Eestis peab loterii pileti ostmiseks olema vähemalt 16 aasta vanune, spordiennustuste tegemiseks peab olema vähemalt 18-aastane ning kasiinomängude mängimiseks vähemalt 21-aastane.

Selleks, et välistada alaealiste ligipääs kasiinodele, on loodud mitu erinevat abistavat tarkvara. Lisaks puudub tänapäeval alaealistel võimalus ka kasiinos konto loomiseks.

Net Nanny

Net Nanny of arvutisse paigaldatav tarkvara, mis annab vanematele võimaluse kontrollida oma lapse internetikäitumist – võimalik on blokeerida erinevaid rakendusi ning filtreerida veebilehti.

https://www.netnanny.com

CYBERsitter

Cybersitter aitab vanematel samuti oma laste jaoks blokeerida küsitav sisu.

https://www.27labs.com

Mängi vastutustundlikult

Vastutustundliku mängimise abivahendid

Selleks, et vastutustundlik mängimine lihtsam oleks, pööravad Eesti kasiinod vastutustundliku mängimise teemale üsna palju tähelepanu ka ise. Osaliselt lähtuvalt seadusandlusest, aga lisaks teevad mitmed kasiinod palju ära ka omal algatusel.

Kasiinod pakuvad mängijatele vastutustundliku mängimise abivahendeid. Need leiad sa reeglina oma konto rubriigist „Vastutustundlik mängimine”. Mõnikord võib rubriigi nimi ka pisut erineda. Abivahenditeks on peamiselt enesehindamise testid, erinevate limiitide seadistamise võimalus ning samuti enda mängimise piiramise võimalus.

Sissemakse limiit

Sissemakse limiit annab sulle võimaluse paika panna maksimaalne võimalik sissemaksete summa mingi aja vältel.

Kaotuse limiit

Kaotuse limiit annab sulle võimaluse paika panna maksimaalne kaotuse summa, mida sa endale mingi kindla perioodi jooksul lubad.

Sessiooni limiit

Sessiooni limiit lubab sul mängida korraga vaid eelnevalt paika pandud aja jooksul. Kui aeg täis saab, sa rohkem mängida ei saa.

Aja maha võtmine

Soovi korral saad kasiinost ka aja maha võtta ja enda ligipääsu kasiinole kindlaks ajaperioodiks keelata.

Kulutus-/mängimislimiit

Kulutuslimiit on sissemakse limiidist ja kaotuse limiidist erinev selle poolest, et see limiit ei olene sinu võitudest või kaotustest. See limiit ütleb, kui palju sa mingi perioodi jooksul kokku panustada tohid.

Maksete ajalugu

Enamik kasiinosi näitab sulle ka sinu eelnevate sisse- ja väljamaksete ajalugu. Mõni kasiino annab sulle aga ka konkreetse lihtsa ülevaate sinu võitudest ja kaotustest mingi ajaperioodi jooksul.

Ligipääsu keelamine

Lisaks aja maha võtmise perioodile saab keelata ka vaid mõni konkreetse kasiino rubriigi – näiteks võid sa endale keelata ligipääsu slottidele, spordiennustusele, live kasiinole või pokkerile.

Enesehindamise test

Mitmed kasiinod pakuvad oma mängijatele võimalust kasutada enesehindamise testi, leidmaks ohumärke juba mängimise varases staadiumis. Samuti on enesehindamise test olemas Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskuse lehel, selle leiab siit.

Mänguaja märguanded

Pea igas kasiinos on võimalik seadistada ka mänguaja märguanded näiteks iga poole tunni tagant. Sellisel juhul avatakse mängu peal hüpikaken iga poole tunni tagant, mis ütleb sulle kui kaua sa oled juba mänginud ning kui palju sa selle aja jooksul võitnud või kaotanud oled. Samuti küsitakse sult, kas soovid mängimist jätkata või on aeg lõpetada.

Kuidas panna kasiino keeldu: Hasartmängude mängimise piirangu seadmine

Kui hasartmängud on sinu jaoks juba suureks probleemiks kujunenud ja soovid endale hasartmängude mängimise piirangu seada mitte vaid ühes kasiinos vaid kasiinode üleselt, siis seda saab teha EMTA kaudu ja minnes „Registrid ja päringud” -> „Registreerimine” -> „Hasartmängu piirangu registreerimine“. Soovi korral saab seda teha ka Maksu- ja Tolliameti teenindusbüroodes või hasartmängu korraldaja juures.

Pärast piirangu seadmist Eestis litsentseeritud hasartmängukorraldajad sind enam mängima ei luba. Samuti puudub sul võimalus pärast piirangu seadmist enne piirangu ajalist lõppu seda tühistada. Selline hasartmängu keeld on võimalik seada 6-36 kuuks ning alles pärast valitud aja möödumist saab esitada avalduse enda nimekirjast kustutamiseks.

Hasartmängu keelu tühistamine tuleks eelnevalt aga kindlasti sügavalt läbi mõelda.

Probleemide korral abi pakkuvad organisatsioonid

Probleemide korral abi pakkuvad organisatsioonid

Sõltuvusega üksi toime tulla on raske ja abi peaks otsima kindlasti spetsialistidelt. Probleemide korral on abi saamiseks võimalik pöörduda mitmete erinevate hasartmängusõltuvusega tegelevate organisatsioonide poole. Eestis soovitame kindlasti ühendust võtta eelkõige Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskusega, aga samuti leiab abi rahvusvahelistelt organisatsioonidelt.

Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus

Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus on Eestis tegutsev organisatsioon, mis tegeleb hasartmänguprobleemidega inimeste abistamisega. Pakutakse nõustamist ja teraapiat nii sõltlastele kui ka nende lähedastele.

Nõustamiskeskusest saadav abi on tasuta ja seda rahastatakse hasartmängumaksu vahenditest.

Nõustamist on võimalik saada nii interneti kaudu, telefoni teel kui ka näost näkku kohapeal.

Nõustamiskeskus telefoninumber: 15410
Email: [email protected]
Nõustamiskeskuse aadress: Tatari 25-303, Tallinn 10116
Keskus on avatud: E-R 10.00 – 17.00
Veebileht: https://15410.ee

BeGambleAware

BeGambleAware aitab sul hasartmängusõltuvusega toime tulla. Nende infoliin ja vestlusaken on avatud 24/7.

https://www.gambleaware.org/

Gambling Therapy

Gambling Therapy on ülemaailmne tugiorganisatsioon hasartmängusõltuvusega võitlevatele inimestele. Gambling Therapy pakub nii emotsionaalset tuge kui ka praktilisi nõuandeid kõigile, kellel seda vaja on.

https://www.gamblingtherapy.org/et

Gamblers Anonymous

Gamblers Anonymous on inimeste ühendus, kus inimesed jagavad üksteisega oma probleemse mängimisega seotud kogemusi.

https://www.gamblersanonymous.org/ga

Betfilter

Betfilter on arvutisse paigaldatav tarkvara, mis laseb sul blokeerida nii ligipääsu hasartmängulehekülgedele kui ka blokeerida hasartmängudega seotud reklaamid erinevatel veebilehtedel.

Tegemist ei ole tasuta tarkvaraga, küll aga on see sinu jaoks tasuta siis, kui sa kasutad selle ostmisel koodi UNIBET100.

BetFilter

Gamban

Gamban pakub sulle samuti sarnast võimalust nagu Betfilter ja seda kõigis sinu seadmetes. Tarkvarale tasuta juurdepääsu saamiseks kasuta koodi kindred2018.

https://gamban.com

Mängi vastutustundlikult!

Vastutustundlik mängimine ei ole pelgalt sõnakõlks. Selleks, et kasiinos enda meelt lahutada ilma, et mängimine sulle probleemiks kujuneks, on see ainuke mõistlik viis mängimiseks. Seega mängi vastutustundlikult ning hoia alati oma mänguharjumustel silm peal.

Korduma Kippuvad Küsimused

Jah. See on sätestatud Eesti hasartmänguseadusega. Juhul kui mõnes kasiinos ei ole võimalik endale limiite ise seadistada, peab seda võimalust pakkuma kasiino klienditugi.
Olenevalt kasiinost võib olla võimalik enda jaoks seadistada kas üks või mitu järgnevatest seadetest: deposiidi limiit, kaotuse limiit, mängimise limiit, ajalimiit.

Teie kasiinod kustutatakse

Kas oled kindel?