Järgnevalt tutvume kahe erineva, aga omavahel väga seotud teemaga. Esiteks tutvume sellega, mis on RNG ehk juhuslike numbrite generaator ja seejärel vaatame seda, kuidas see täpselt töötab, kuidas see slotimängude tulemusi välja valida aitab ja kuidas slotid üldse töötavad.

Mis on juhuslike numbrite generaator (RNG)

Slotid ja teised mänguautomaadid (näiteks ruletiautomaadid ja blackjacki mänguautomaadid kasutavad juhuslike numbrite generaatorit ehk RNGd (Random Number Generator) – vanad masinad kasutasid mehaanilist generaatorit, tänapäeval kasutavad aga kõik online slotid ja ka tavakasiinodes olevad füüsilised mänguautomaadid selleks arvuti abi.

RNG on see asi, mis otsustab järgmise spinni või mänguringi tulemuse.

Kuidas see kõik käib, seda vaatame hetke pärast juba lähemalt.

RNG – juhuslikkus vs tsüklilisus

Iga järgmise spinni tulemus on juhuslik. Slotid ei tööta mingilgi määral tsükliliselt – ehk siis arvates, et kui slott pole tükk aega välja maksnud, siis nüüd kohe-kohe ta maksab, ei ole õige lähenemine.

Sloti puhul on iga keerutus või spinn eelmisest ja järgmisest täiesti sõltumatu, ning midagi muud arvata või eeldada oleks siin vale.

Seega järgmise spinni tulemust ei ole rohkem võimalik ette ennustada kui täpset Eesti ilma 7. augustil 2025 kell seitse õhtul Kalamajas.

Loomulikult on igasse sloti RNG-mootorisse juba sisse ehitatud ka kasiino või maja eelis, mis varieerub olenevalt slotist.

Reeglina jääb see 3-7 protsendi vahele, mõnikord võib see olla ka suurem või väiksem.

Miks kasiino mängud RNG-d kasutavad?

Mängude tootjad kasutavad RNG-d ehk juhuslike numbrite generaatorit selleks, et tekitada mängudesse ehe õnnefaktor. RNG kasutamisel ei tea isegi kasiino ise, mida mõne sloti järgmine spinn võib tuua.

RNG on see, mis teeb mängud huvitavaks, kuna mängu tulemus kujuneb puhtalt juhuse põhjal.

Tänu sellele, et mänguautomaatide väljamaksed on täiesti juhuslikud tänu RNG-le, ongi mänguautomaatidel mängimine üsna põnev.

Sa ei tea kunagi, millal sulle korralik võit võib sülle kukkuda.

Just väljamaksete juhuslikkus on see, miks mängutootjad RNG-d kasutavad.

Kas RNG on aus ja turvaline?

Online kasiinode poolt kasutatav juhuslike numbrite generaator on rangelt testitud ja selle manipuleerimine ei ole võimalik. Ja arvestades kõike juba öeldut – milleks peaks kasiinod seda üldse proovimagi.

Aga sellegipoolest kontrollitakse iga mängutootja mänge erinevate hasartmängutööstuse testimisagentuuride poolt, kindlustamaks juhuslike numbrite generaatori ehk RNG „juhuslikkus.”

Erinevatest testimisagentuuridest võiks eraldi ära mainida näiteks rahvusvaheliselt tunnustatud sõltumatu agentuuri nimega eCogra.

Kuidas slotid töötavad?

Slotimängud kasutavad kõik juhuslike numbrite generaatorit ehk eelpool mainitud RNG mootorit.

See on see, mis otsustab sinu järgmise spinni tulemuse.

Aga kuidas see kõik täpsemalt käib?

Slottide sümbolid ja nende kaalud

Igal slotimängul on mingi kindel arv erinevaid sümboleid. Erinevatel sümbolid on erinevad kaalud.

Erineva kaaluga sümbolid maksavad välja erineva summa.

Ehk siis lihtsalt öeldes – slott maksab välja erineva summa olenevalt sellest kas rullikutele tuleb kolm Q sümbolit või kolm J sümbolit.

Ning erineva kaaluga sümbolite esinemise tõenäosus on erinev.

Stopp-kohad

Vanematel mänguautomaatidel oli iga rulliku kohta tavaliselt 10 võimalikku kohta, kus see rullik pidama võis jääda ja kokku oli kolm rullikut.

Tänapäevastel videoslottidel on pigem viis rullikut ning 30-50 (või tunduvalt enam) erinevat võimalikku kohta, kus rullik pidama võib jääda.

Ja kui näiteks ühe stopp-koha tõenäosus võib olla 1:50, siis teise vähem maksva sümboli stopp-kohal peatumise tõenäosus võib olla 1:5.

Ehk siis näiteks tõenäosus et „J” sümbol rullikule jääb võib olla 20%, samal ajal kui tõenäosus et „A” rullikule jääb võib olla 5%.

Näide

Oletame, et meil on slotiautomaat kümne erineva sümboliga, aga üks neist sümbolitest jääb rullikule vaid ühel korral sajast (tõenäosus 1:100).

Tõenäosus, et rullikutele tuleb kolm samasugust sümbolit on 1/100×1/100×1/100 ehk 1:1 000 000.

Ehk siis teoreetiliselt võiks kasiino sellel tulemusel välja maksta miljon eurot, ja kokkuvõttes mitte midagi kaotada. Seda siis juhul kui see sümbol oleks ainuke võimalus mänguga võita.

Samal ajal võib mõne teise sümboli tõenäosus olla näiteks 50%. Arvutuskäik kolme samasuguse sümboli saamiseks oleks sellisel juhul 0.5×0.5×0.5 ehk tõenäosus selle sümboliga võit saada oleks 12.5%.

Ehk siis tõenäosus on suhteliselt suur.

Aga kui kasiino maksab välja selle sümboli eest näiteks 3:1, siis kuigi sulle tundub, et sa võidad piisavalt tihti ja piisavalt palju, siis ka kasiino võidab ka samal ajal selle pealt piisavalt.

Tavaliselt sul erinevate kombinatsioonide esinemise tõenäosust teada ei ole võimalik, kuna seda infot kasiinod tavaliselt ei jaga.

Küll aga on sul iga mänguautomaadi peal kirjas see, kui palju ta mõne kindla kombinatsiooni eest välja maksab.

Ja kombinatsiooni esinemise tõenäosus on alati väiksem kui selle kombinatsiooni pealt välja makstav summa – ja just siit kasiino maja eelis slottidel mängides välja tulebki.

Kui räägiksime kolme rullikuga slotist, millel on 20 stopp-kohta, ja iga stopp-koha esinemise tõenäosus on täpselt sama, ja oletame näiteks, et üks neist kohtadest on jackpoti sümbol, siis selle saamise tõenäosus oleks 1/20×1/20×1/20, ehk 1/8000.

Kasiino ei maksa aga kunagi välja sulle sama palju, vaid pisut vähem. Näiteks kui selle sloti jaoks on paika pandud 90% väljamakse protsent, siis kõikide kombinatsioonide väljamaksete summa ei oleks mitte 8000 münti vaid 7200 münti.

Kuigi need näited baseeruvad kolme rullikuga vanadel slottidel, siis tänapäevased slotid töötavad väga sarnaselt.

Välja arvatud see, et nüüd kasutatakse tarkvaralist juhuslike numbrite generaatorit (RNG – Random Number Generator) ja see on võimeline igas sekundis läbi käima tuhandeid juhuslikke numbreid.

Seetõttu on videoslottidele võimalik väga lihtsalt lisada erinevaid lisafunktsioone ja üldse mänge huvitavamaks teha.

Juhuslike numbrite generaator töötab kogu aeg, ja kui sina vajutad „Spin” nuppu, siis juhuslike numbrite generaator peatub sel numbril, millele ta parasjagu sellel millisekundil „mõtles”.

Ehk siis põhimõtteliselt võiks ju öelda, et sa saad sloti keerutuse tulemusele kaasa aidata lähtuvalt sellest, millal sa täpselt spinnimise nupule vajutad, aga see on on arusaadavalt ainult teoreetiline võimalus, ja praktiliselt ei saa sa sloti keerutuse võitu või kaotust ise kuidagi mõjutada.

Mänguautomaatide väljamaksed ja tsüklilisus

Maamehe lihtsast loogikast lähtudes võiks arvata, et kui masin ei ole tükk aega välja maksnud, siis ta peab seda ju kohe-kohe tegema. Või siis kui keegi on just suure võidu saanud, siis tõenäoliselt rohkem suuri võite ei tule, kuna masin peab n-ö uut raha väljamakseteks koguma.

Aga nagu juba eelnevatest näidetest näha võis, siis selleks pole mitte mingit põhjust, kuna pikas perspektiivis maksab masin iga sümbolite kombinatsiooni pealt välja vähem kui selle tõenäosus on.

Mängijana mõtleme me vaid järgmiste keerutuste peale.

Kasiino teeb omad arvutused aga miljonite või miljardite keerutuste pealt ja lähtuvalt juhuslike numbrite generaatorist (RNG), ning kuna maja eelis on juba kõikide väljamaksete puhul sisse arvutatud, siis võidab kasiino kokkuvõttes alati.

Seda ka siis kui näiteks mõne uue videosloti esimene keerutus peaks välja andma ülisuure võidu.

Selleks, et oma teoreetiline maja eelis tegelikuks muuta või aktualiseerida, tugineb kasiino alati suurte arvude seadusele.

Suurte arvude seadus ütleb seda, et katsete arvu suurenedes läheneb juhusliku suuruse empiiriline jaotus sinu teoreetilisele matemaatilisele eelisele.

Ja tänu sellele kasiino tegelikult tahab, et sa võidad – kasiinol pole sinu võitude vastu midagi.

Mida rohkem inimesed kasiinos võidavad, seda rohkem tasuta reklaami nad endale saavad.

Kuigi lühiajaliselt võib kasiino ju korraks miinuses olla, siis pikas perspektiivis ei ole kasiinol võimalik kaotada.

Eesti online kasiinodes on kõigis sadu erinevaid mänguautomaate.

Ütleme lihtsalt teoreetiliselt et kasiinos X on 500 slotti.

Oletame, et neist keskmiselt 50’l mängitakse kogu aeg.

Tunnis mängib üks inimene ühel slotil keskmiselt 600 keerutust.

Ehk siis selle näite põhjal mängitakse selles online kasiinos 24 tunni jooksul 720 000 keerutust (50x600x24). Ja arusaadavalt mängib online kasiinos ühel videoslotil korraga tegelikult rohkem kui üks inimene.

Edasisi arvutusi võib teha juba igaüks ise.

Olenemata sellest, et paljud mängijad sessiooni võiduga lõpetavad, annab suurte arvude seadusele põhinemine kasiinole kindluse, et kokkuvõttes nad võidavad niikui nii.

Mõni päev rohkem, mõni päev vähem. Aga pikema aja peale on nende eelise protsent väga kindel.

Ütleme korra veel – ei videoslottidel ega ka vanadel ühekäelistel bandiitidel ei ole mälu. Ning mängul ei ole aimugi, kas sa eelmise keerutusega võitsid või kaotasid, ning nagu juba mainitud – kasiinodel ei ole selle vastu isegi mitte huvi.

Slotil pole aimugi selle kohta, kas sa võitsid just jackpoti, või siis oled hoopis eelnevad tunnid täiesti võitudeta spinninud.

Mis on võidusagedus?

Mängu võidusagedus näitab sulle seda, kui tihti RNG on programmeeritud mingeidki võite andma.

Ehk kui tõenäoline on see, et sa järgmise spinni või mänguvooruga võidu saad.

Võidusagedus tuuakse välja protsendina. Näiteks 20% või 35%.

See ütleb sulle seda, et selles mängus on tõenäosus järgmise spinniga võit saada näiteks 20%.

Võidusagedus on tihedalt seotud ka ühe teise olulise slotimängude termini või aspektiga. Selleks on sloti volatiilsus või riskifaktor. See näitab seda kui stabiilselt mäng võite annab ja kui stabiilselt realiseerub mängu võidusagedus.

Mis on RTP?

RTP ütleb sulle seda, kui palju mäng keskmiselt mängijate poolt sisse pandud rahast tagasi maksab.

Mängu 96% suurune RTP ütleb sulle seda, et igast sajast mängijate poolt mängu pandud eurost maksab mäng keskmiselt mängijatele tagasi 96 eurot.

Ehk siis kasiino võidab tänu maja eelisele alati (maja eelis on antud juhul 4%, ehk 100-96=4). Aga see ei tähenda kaugeltki mitte seda, et sinul võimalik võita ei oleks.

Eelnevalt rääkisime RNG-st ning mänguautomaatide väljamaksed on sellest lähtuvalt täiesti juhuslikud.

See tähendab seda, et ka mängu RTP realiseerub tegelikult alles miljonite spinnide vältel ja sina kui mängija ei pruugi mängu RTP-d saja või miks mitte tuhande spinni jooksul absoluutselt tunnetada.

Ja sinu keskmine tagasimakse ei pruugi olla kaugeltki mitte 96%: see võib vabalt olla 0 või 20 000%.

Siin tulebki välja nii mängude juhuslikkus kui ka see, miks slottidel mängimine nii hasarti tekitav on.

Korduma Kippuvad Küsimused

Lihtsast loogikast lähtudes võiks arvata, kui keegi on äsja suure võidu saanud, siis tõenäoliselt lähiajal rohkem suuri võite ei tule, kuna masin peab n-ö uut raha väljamakseteks koguma. Või siis vastupidi - kui masin ei ole tükk aega välja maksnud, siis ta peab seda ju kohe-kohe tegema. Kumbki eeldus ei vasta aga tõele. Slotiautomaatidel puudub mälu, mistõttu ei oma mitte mingit tähtsust see, kas sa eelmise spinniga võitsid või kaotasid. Järgmise spinni tulemus on taaskord täiesti juhuslik lähtuvalt mänguautomaadi juhuslike numbrite generaatorist ja koodi sisse kirjutatud reeglitest.
Jah. Slotid ehk mänguautomaadid ja nende väljamaksed on juhuslikud. Selle eest hoolitseb RNG ehk juhuslike numbrite generaatorid. Iga keerutus või spinn on eelmisest ja järgmisest täiesti sõltumatu, ning midagi muud arvata või eeldada oleks siin vale. Sloti juhuslike numbrite generaatorisse on juba sisse ehitatud kasiino või maja eelis, mis varieerub olenevalt slotist. Väga lihtsustatult võiks siin välja tuua järgmise näite: Oletame, et sloti "ajju" on kirja pandud reegel, et 100 kordne võit võrreldes sinu panuse suurusega tuleb 1% ajast, 10x võit tuleb 10% ajast ning 1x tuleb 50% ajast. Kui saad oma spinniga 100x võidu, siis on sul õnne olnud. See aga ei tähenda, et sul kohe järgmise spinniga samuti õnne ei võiks olla. Nii eelmise kui järgmise spinniga 100x võidu saamise tõenäosus on täpselt sama - 1%.
Mänguautomaatide RNG ehk juhuslike numbrite generaator on iga päev sama. Sellest lähtuvalt ei ole võimalik seda ette ennustada, mis päeval just üks või teine slotiautomaat kõige suuremaid võite välja võiks maksta. Küll aga võib öelda lihtsast loogikast lähtuvalt, et tõenäoliselt võidetakse kõige tihedamini suuri võite päevadel, mil on kõige enam mängijaid. See aga ei tähenda sinu jaoks midagi - sinu tõenäosus võitmiseks on sama suur kui alati.

Your casinos will be cleared

Are you sure?