Pokker

Pokker jõudis Itaaliasse ja Hispaaniasse läbi Egiptuse kaubandusteede hilistel 1400ndatel.. Enamik kaardipakke koosnesid tol ajal vaid 20st kaardist. Euroopas kasutavate kaartidega segunedes arenes aga mäng selliseks nagu me seda tänapäeval teame.

Siin veebis saad pokkerit mängida

Hoolimata sellest, et pokker on maailma populaarseim kaardimäng, on selle täielikud juured tänaseni teadmata – näiteks ei teata kust pärineb mängu nimi, kuna see võib pärit olla mitmetest keeltest. Mõned ajaloolased usuvad, et pokker pärineb kaheksateistkümnenda sajandi Prantsusmaalt, kus mängiti mängu poque. Teised aga arvavad, et pokker on sakslaste pochspiel, mille peamiseks elemendiks on samuti bluffimine ning mille jooksul mängijad pidid samuti valima kas nad soovivad kaardi mööda lasta või avada.

Pokkerit mängiti New Orleansis esialgu vaid 20 kaardiga ja nelja mängijaga sedasi, et mängija käsi oli kõige väärtuslikum. Panuseid tehti väga algupäraste kombinatsioonidega nagu näiteks: üks paar, kaks paari, kolm sama kaarti, täismäng, mis tähendas, et kõik viis kaarti on aktiivsed ning neli neist on ühesugused.

Mäng levis kulutulena ka kogu ülejäänud Ameerikasse –nii hoiti pokkerimängu aus eriti seiklejate, muidu reisijate ja spekulantite seas. Pokkerist sai Metsiku Lääne lahutamatu osa. Varastel 1900-ndatel aastatel muutus aga panustamine Nevada osariigis seadusevastaseks tegevuseks. Kalifornia peaprokurör leidis aga, et draw-pokkeri näol on vastupidiselt stud-pokkerile tegemist oskusmänguga, mistõttu antud mängule hasartmängu keeld ei kehtinud.

2000-ndate aastate alguses sai pokkerist maailma armastatuim hasartmäng, mida tunti kui oskustel põhinevat sportmängu. Kui varem arvati, et professionaalsed pokkerimängijad on pigem hämarad tegelased, siis nüüdsest polnud taoliseks stereotüüpiliseks mõtlemiseks enam põhjust. Pokkeri sõnavara võeti kasutusele nii Ameerika kui ka Inglise kultuuriruumis – žargooni kasutasid igapäeva keeles ka need, kel pokkerist suuresti aimugi polnud. Tuntuimad väljendid on näiteks: poker face, up the ante, scam, wild card, cash in, stuck up, when push comes to shove jne.

TV pokker

Ühes maailmakuulsate pokkeriturniiridega nagu näiteks World Series of Poker, World Poker Tour (WPT) ja European Poker Tour (EPT) on pokker läbinud hiiglasliku arengu. Eetrisse antud pokkeriturniirid huvitasid telerivaatjaid, pakkudes draamat ja elevust. Nii sai pokkerist tänapäeva ühiskonna lahutamatu osa.

Online pokker

Pokkerist on saanud ekstreemselt populaarne mäng tänu interneti võidukäigule. Koos interneti arenguga on avatud online pokkeriruume – ideaalne võimalus kõigil kodust lahkumata oma oskusi ja õnne proovile panna. Tundub suisa veider, aga esimene interneti pokkeriruum Poker Planet alustas tegevust kõigest 1998. aastal. Küll aga polnud aga ettevõttel pikka pidu, kuna konkurendid haistsid ettevõtmise geniaalsust ning õige pea sigines juba mitmeid sarnaseid ja oluliselt suuremaid mänguruume. Aastal 2003 lahvatas aga mänguhuvi järsult – World Poker Tour debuteeris Travel Channelil turniiri – enne selle eestrisse andmist ei osanud keegi aimata, et tänu pokkerile meelitab kanal rekordiliselt palju inimesi teleri ette.

Samal aastal võitis veidra nimega Chris Moneymaker, sellal 32-aastane majandusteadlane, ootamatult World Series of Poker turniiri.

Eelkõige just tänu interneti levikule jõudsid pokker, pokkerimängijad ning turniirid lõpuks massideni ning seoses mängijate arvu hüppelise kasvuga suurturniiridel läks üha enam võite mängijatele, kellest enne suurvõitu ei teadnud pokkerimaailm midagi. Muinasjutuline lugu – mees kulutas vaid 39 dollarit osavõtumaksuks, et pääseda teisejärguliselele satelliit-turniirile – lõpetades aga WSOP põhiturniiril võitjana. Mees viis koju 2, 5 miljoni dollari suuruse summa. Taoline lugu kihutas aga teisigi suurema innustusega pokkerit mängima ning alates sellest ajast on mängu populaarsus vaid kasvanud.

Egle

EestiKasiino.com